Rozpoczynamy 6. rok

Rozpoczęliśmy 6. rok szkolny w naszej historii. Tak jak zakończyliśmy poprzedni tak zaczęliśmy ten. Spotkaliśmy się wszyscy na „dziedzińcu” budynku przy Górczewskiej 13, by razem z Uczniami i ich Rodzicami rozpocząć krótkie powitanie. W czasie spotkania przedstawiliśmy nowych nauczycieli, podziękowaliśmy rodzicom za ogromną pomoc w czasie naszych wakacyjnych remontów i umówiliśmy się, jak będziemy działać w kolejne dni.

Uczniowie ADE

Zbliża się koniec roku szkolnego. Ten jeden, jedyny moment, kiedy zaczynamy myśleć o ocenie tradycyjnej. Trzeba ją wpisać na świadectwie. Każdy uczeń (od czwartej klasy w górę) będzie rozmawiać z nauczycielem przedmiotowym i wspólnie podsumują roczną pracę. Nie będzie umawiania się na dodatkową pracę, by ocena była lepsza. Podsumowujemy cały rok szkolny używając słów takich jak dobra praca, bardzo dobra czy po prostu niedopuszczająca do następnej klasy. Naszym zdaniem to bardzo ważne, by nie mówić do siebie „liczbami”.  Nie ma więc pracy „na czwórkę” czy „na trójkę”. To niepotrzebne etykietowanie.

Pomagamy

14 stycznia Michał Romanowski, mentor grupy Wataha odwiedził Interwencyjną Placówkę Preadopcyjną w Otwocku. Celem wizyty było przekazanie pięciu elektronicznych nawilżaczy…

Wiertarka w ręku ucznia

NIkt z nas chyba nie spodziewał się takiego sukcesu przedmiotu, który – wydawałoby się – odszedł do historii. Okazuje się jednak, że technika to obecnie najbardziej popularny przedmiot w ADE. Wywołuje to oczywiście lekką zazdrość wśród nauczycieli innych przedmiotów. Przyjrzyjmy się przyczynom, dla których technika jest tak lubiana.

Czas wyhamować

Niektórzy uważają, że rok szkolny dzieli się na dwie części: trzeba dotrwać do świąt, a potem jest już z górki i są wakacje. Na pewno pierwsze miesiące są najbardziej dynamiczne i – z punktu widzenia efektywności nauczania – można zrobić najwięcej. W grudniu pojawiają się oznaki zmęczenia i okazuje się, że świąteczny czas wolny przychodzi w samą porę. W ADE na Górczewskiej, w tym roku, zaczęliśmy „hamować od czwartku”. Przed południem przygotowywaliśmy sale do popołudniowego spotkania.

Rozmowy trymestralne

Wczoraj, pełną parą, ruszyły rozmowy trymestralne. Pod koniec każdego trymestru sporządzamy opis pracy i funkcjonowania ucznia w ADE. Wygląda to tak: najpierw nauczyciele, pod kierunkiem mentorów, sporządzają ocenę opisową. Mentor ucznia jest odpowiedzialny za ostateczny kształt powstałego tekstu. Inni nauczyciele, którzy pracują z uczniem, są zobowiązani do opisania jego postępów. Na „ocenę trymestralną” składa się: opis funkcjonowania społecznego ucznia oraz jego postępów w poszczególnych przedmiotach (w przypadku uczniów w klasie czwartej i wyżej).

Listy na koniec tygodnia

Ci z Państwa, którzy są „naszymi’ rodzicami wiedzą już, że piątek to nie tylko „weekendu początek”, ale również dzień, w którym wysyłamy dużo listów. Staramy się na bieżąco z informować o tym, co dzieje się w szkole (zarówno w grupie dziecka, jak i z samym uczniem).