Rozpoczynamy 6. rok

Rozpoczęliśmy 6. rok szkolny w naszej historii. Tak jak zakończyliśmy poprzedni tak zaczęliśmy ten. Spotkaliśmy się wszyscy na „dziedzińcu” budynku przy Górczewskiej 13, by razem z Uczniami i ich Rodzicami rozpocząć krótkie powitanie. W czasie spotkania przedstawiliśmy nowych nauczycieli, podziękowaliśmy rodzicom za ogromną pomoc w czasie naszych wakacyjnych remontów i umówiliśmy się, jak będziemy działać w kolejne dni.

Zobacz więcej

Uczniowie ADE

Zbliża się koniec roku szkolnego. Ten jeden, jedyny moment, kiedy zaczynamy myśleć o ocenie tradycyjnej. Trzeba ją wpisać na świadectwie. Każdy uczeń (od czwartej klasy w górę) będzie rozmawiać z nauczycielem przedmiotowym i wspólnie podsumują roczną pracę. Nie będzie umawiania się na dodatkową pracę, by ocena była lepsza. Podsumowujemy cały rok szkolny używając słów takich jak dobra praca, bardzo dobra czy po prostu niedopuszczająca do następnej klasy. Naszym zdaniem to bardzo ważne, by nie mówić do siebie „liczbami”.  Nie ma więc pracy „na czwórkę” czy „na trójkę”. To niepotrzebne etykietowanie.

Zobacz więcej

O chemii, instrumentach, eksperymentach i porażkach

Autor: Marcin Chrzanowski (nauczyciel chemii)

Chemia bez eksperymentów jest jak muzyka bez instrumentów – niby można, ale po co?

Proces dydaktyczny nie jest procesem karnym – to jedno stwierdzenie mam zawsze w głowie kiedy prowadzę zajęcia – czy to w szkole z uczniami – czy ze studentami – przyszłymi nauczycielami. Chciałem zacząć opis moich zajęć od tego zdania, bo głęboko wierzę, że nauczanie i uczenie się to odkrywanie siebie, własnych słabości i mocnych stron, a ten proces wymaga cierpliwości dla ucznia i zwyczajnie musi odbywać się w przyjaznych dla ucznia (i nauczyciela!) warunkach.

Zobacz więcej

Po co chodzić na język polski?

autor: Mateusz Podhajny (nauczyciel języka polskiego)

Podstawą pracy każdego nauczyciela jest odpowiedzenie na najczęściej przez uczniów zadawane pytanie „po co ja się tego uczę?”. Jeżeli jedyną odpowiedzią, która przychodzi nam do głowy jest „bo to będzie na egzaminie”, to z miejsca stawiamy się na przegranej pozycji.

Zobacz więcej

Wiertarka w ręku ucznia

NIkt z nas chyba nie spodziewał się takiego sukcesu przedmiotu, który – wydawałoby się – odszedł do historii. Okazuje się jednak, że technika to obecnie najbardziej popularny przedmiot w ADE. Wywołuje to oczywiście lekką zazdrość wśród nauczycieli innych przedmiotów. Przyjrzyjmy się przyczynom, dla których technika jest tak lubiana.

Zobacz więcej

Pierścień Froda – blog. J. Staniszewskiego

Nie będzie mi łatwo napisać tego, co sobie zaplanowałem. Zanim zacząłem zabierać się do pisania (jakieś 20 minut temu) wszystko dokładnie przemyślałem. Wiedziałem, co chcę napisać i jak. Teraz już nie pamiętam dokładnie. Tak więc  zaczynając nie wiem, jak skończę i do jakich wniosków dojdę. Mogę mieć tylko nadzieję, że mniej więcej będzie w zgodzie z moim przekonaniami z chwili, w której zaczynam pisać.

Zobacz więcej

Czas wyhamować

Niektórzy uważają, że rok szkolny dzieli się na dwie części: trzeba dotrwać do świąt, a potem jest już z górki i są wakacje. Na pewno pierwsze miesiące są najbardziej dynamiczne i – z punktu widzenia efektywności nauczania – można zrobić najwięcej. W grudniu pojawiają się oznaki zmęczenia i okazuje się, że świąteczny czas wolny przychodzi w samą porę. W ADE na Górczewskiej, w tym roku, zaczęliśmy „hamować od czwartku”. Przed południem przygotowywaliśmy sale do popołudniowego spotkania.

Zobacz więcej