Aktualności

Uczmy krytycznego myślenia

Kolejny rok szkolny będzie pełny zmian. Reforma systemu edukacji zmusza nas, nauczycieli, do przemyślenia naszych programów. Trzeba sobie postawić nowe cele programowe. Nie możemy zapomnieć, że Akademia Dobrej Edukacji, mimo swojego alternatywnego podejścia do nauczania, jest szkołą i jako taka ma obowiązek realizować podstawę programową. I będziemy tak robić. Wierzę, że dobry nauczyciel poradzi sobie bez względu na to, jaka jest podstawa, natomiast złemu nauczycielowi dobra podstawa nie pomoże, nie stanie się od niej lepszy. Nasza główna zasada pracy zostaje: uczeń jest w centrum i za nim podążamy,  to się nie zmieni. Niezależnie od mojego krytycznego stanowiska na temat nowych podstaw uważam, że we wrześniu 2017 będziemy mieć dobrą okazję do wprowadzenia zmian. Nie tak rewolucyjnych jak te, które są wprowadzanie w skali całego kraju, ale jednak.

Zobacz więcej

Górczewska 13 jakiej nie znacie

1 lipca 2014 wprowadziliśmy się na Górczewską 13. Teraz to miejsce zupełnie inne. Wewnątrz nijak nie przypomina charakterem i atmosferą miejsca, które zastaliśmy 3 lata temu. Było upalnie, w szkole uczyło się wtedy kilkunastu uczniów, a nauczycieli było mniej niż 10. Na początku września mieli pojawić się uczniowie, a my musieliśmy zrobić z tego pobojowiska miejsce do nauki. Zanim w sierpniu pojawiła się ekipa fachowców do pracy zabrały się Justyna Huszał, Ola Okołów, Ola Skorupa  i przede wszystkim Beata Staniszewska. Czuliśmy się trochę jak koloniści zajmujący opuszczone tereny.

Zobacz więcej

Projekt kalendarz44.pl

Nasza Akademia czynnie uczestniczy w projekcie kalendarz44.pl, którego celem jest opublikowanie i opracowanie, po raz pierwszy, zapisków Wacława Czyszka, żołnierza batalionu „Parasol”. Strona wystartuje 1 sierpnia. Dla nas, z Górczewskiej 13, projekt jest o tyle bliski, że jego bohater zaczynał swój powstańczy szlak w naszym najbliższym sąsiedztwie: na cmentarzu ewangelickim. Często pisze o znanych nam ulicach: Młynarska, Długosza, Żytnia czy w końcu Górczewska. Namawiamy też do polubienia profilu projektu na Facebooku.

Zobacz więcej

Do nowego rodzica…i nie tylko

W czasie spotkań rekrutacyjnych, w rozmowach z rodzicami, pojawiają się często podobne pytania. W trakcie roku szkolnego zaczynamy zauważać pewne tendencje, związane z obawami, które też się powtarzają. Dzięki mamie jednego z naszych uczniów, Pani Ewie Salacie-Lewandowskiej stworzyliśmy przewodnik dla nowego rodzica. Pewnie wszystkich pytań nie przewidzimy. Kilka kwestii jednak staramy się wyjaśnić. Życzymy miłej lektury, również tym, którzy naszymi nowymi rodzicami nie są.

Zobacz więcej

Na koniec (czwartego) roku – blog J. Staniszewskiego

Zakończyliśmy czwarty rok naszej pracy. Jaki był? Mam nadzieję, że z punktu widzenia większości uczniów, zwyczajny. W szkole nie powinno dziać się wiele rzeczy, które dekoncentrują dzieci, odciągają ich uwagę od tego, co najważniejsze-uczenia się. Pisząc o „zwyczajności” tego roku szkolnego mam na myśli taką, która zwyczajna jest dla nas: bez ocen, bez prac domowych, które mają na celu tylko i wyłącznie zająć czymś dziecko po południu i pokazać rodzicom, że „się wymaga”, z tak przygotowanym materiałem, by uczeń na lekcji się nie nudził. Taką zwyczajność miałem na myśli.

Zobacz więcej

Wakacje

Fajnie. Są już wakacje. Możemy odetchnąć. Na nasze spotkanie z  okazji końca roku przyszli prawie wszyscy uczniowie wraz z rodzicami. Nie lubimy „wielkiej pompy”, więc nie było u nas apelu, wierszyków itd. Spotkaliśmy się pod znakiem… truskawki. To było „truskawkowe zakończenie roku szkolnego 2016/2017″. Kupiliśmy mnóstwo truskawek, postawiliśmy je wazach w naszej sali i każdy, kto chciał, mógł się nimi częstować.

Zobacz więcej

Dzień Rodzinki

„Dzień Rodzinki” to taki nasz „wynalazek”. Zapraszamy do ADE wszystkich, z którymi nasi uczniowie czują się blisko związani. Czasami przy okazji znanych świąt, takich jak Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka zapraszamy na Górczewską 13 rodziny naszych uczniów, by razem z nimi spędzili trochę czasu. Tym razem Dzień Rodzinki odbywał się przed szkołą, na naszym „podwórku”. Był grill, konkursy, wystawy dzieł naszych uczniów, a przede wszystkim możliwość spokojnego porozmawiania wszystkich ze wszystkimi przy grillu, którym fachowo zajął się Tata Kuby G.

Zobacz więcej

Odpocznijmy

Po całym roku ciężkiej pracy przyszedł czas na odpoczynek. Wszystkim uczniom, rodzicom, osobom które sprawiają, że pracuję się nam lepiej…

Zobacz więcej

Spotkanie ze sztuką

Cóż to jest sztuka i gdzie ją można spotkać? Czy zawsze musi nam się kojarzyć z książką i szkolnym przedmiotem? Czy można wyrazić siebie poprzez sztukę? Takie pytania zadawali sobie nasi gimnazjaliści podczas zajęć z bloku piękni, aż wreszcie postanowili wybrać się do Studia Buffo i tam poszukać odpowiedzi.

Zobacz więcej

Ścianka wspinaczkowa w ADE

Po feriach zimowych pojawiła się na naszym korytarzu. Na przeciwko brykalni, w której uczniowie mogą zapomnieć na chwilę o swoich obowiązkach. Ścianka jest niewysoka i bezpieczna. Jak widać na załączonych zdjęciach jest  też kolorowa i często wykorzystywana przez uczniów.

sc1

Zobacz więcej

Bal karnawałowy

Karnawałowy bal przebierańców odbył się jeszcze przed feriami. Wielu uczniów przygotowało swoje stroje niemal samodzielnie. Jak widać na załączonych obrazkach tematyka była dość szeroka: od szefa mafii, przez faraona, do szalonego ziemniaka. Co ciekawe nauczyciele również mocno przyłożyli się do swoich strojów i zadziwili wszystkich swoją pomysłowością. Było kolorowo, wesoło i głośno.

Zapraszamy do galerii

Zobacz więcej

Fort Legionów, jakiego nie znaliśmy

W ramach naszych cotygodniowych wyjść historycznych tym razem wybraliśmy się do Fortu Legionów. Ten zbudowany w połowie XIX wieku fort leży na uboczu głównych tras turystycznych, choć jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Warszawie.

Zobacz więcej

Jesienna szkoła

W dniach 19-23 października Karolina, Kacper, Abel, Szymon, Tosia i Maks, wspólnie z p. Iloną i p. Justyną odwiedzili Bory Tucholskie.

Z dala od miejskiego zgiełku mogliśmy nie tylko odpocząć, ale także uczyć się poprzez obserwacje i doświadczenia.

Zobacz więcej

I się zaczęło

31 sierpnia rozpoczął się oficjalnie nowy, trzeci w naszej historii, rok szkolny. Po południu, w siedzibie, tłumnie pojawili się uczniowie, rodzice oraz nauczyciele naszych Akademii z Górczewskiej, Bielan i Józefowa. Cieszymy się bardzo, że byli wśród nich również nasi gimnazjaliści. W spotkaniu brała udział prezeska naszego stowarzyszenia Pani Katarzyna Hall. Dyrektor Akademii, Pani Beata Staniszewska, przedstawiła nauczycieli i opowiedziała o nowościach w szkole.
Program naszego spotkania został dość mocno skrócony przez upały panujące w budynku i poza nim. Nie przeszkodziło to jednak niektórym uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez naszych nauczycieli.

Zobacz więcej

Po co w szkole są “jedynki” (Blog J.Staniszewskiego)

W zasadzie nie powinniśmy się nad tym zastanawiać. W Akademii nie ma ocen. Nie grozi żadnemu uczniowi dwójka czy jedynka. Inna sprawa, że dziecko nie przyjdzie do domu chwaląc się piątką (o tym napiszemy kiedy indziej). Dziś o tym, w jaki sposób przekazujemy informację o niepowodzeniu ucznia. Będąc zwolennikami szkół bez stopni (polecamy ruch “Dziecko bez stopni”) i śledząc, co pisze się na ten temat za granicą dużo wysiłku poświęcamy temu, by uczeń i jego rodzic dowiedział się od nas “jak mu idzie”. W tym wpisie chcemy zająć się sytuacją, kiedy właśnie „nie idzie”.

Zobacz więcej