„Ale ogień!” tak o praktykach w firmie Delivr powiedział, z radością w oczach, uczeń pierwszej klasy Technikum ADE o profilu technik-programista. Szkoła jest jeszcze bardzo młoda, bo kończy pierwszy rok istnienia, a uczniowie już mieli możliwość pracować przy ciekawych projektach w firmie IT, tworzącej zaawansowane rozwiązania wirtualnej rzeczywistości.

Myślimy podobnie o systemie edukacji – mówi Marek Liban, założyciel firmy, która chętnie gości praktykantów z Technikum ADE. Delivr, bo o tej firmie mowa. Delivr to software house VR/AR dostarczający globalnie rozwiązania szkoleniowe. Ułatwiają one wdrożenie pracowników do zadań a tym samym oszczędność czasu i pieniędzy. Co również istotne, użycie wirtualnej rzeczywistości czy rzeczywistości rozszerzonej w trakcie szkolenia znacznie niweluje ryzyko wypadku, uszkodzeń ciała lub ogromnych strat.

Pierwszy w historii symulator VR wozów strażackich specjalnego przeznaczenia używanych na lotniskach, przygotowany dla firmy Naffco oraz symulator suwnic i innych maszyn portowych (np. żurawi) widoczny na podlinkowanym materiale video to tylko dwa przykłady rozwiązań edukacyjnych, które tworzy Delivr.

zestaw do symulacji gaszenia pożarów
materiały własne Delivr

Rozwiązania są na tyle ciekawe i wyjątkowe, że spotykają się z dużym zainteresowaniem na międzynarodowych targach. Uczniowie Technikum ADE mogą więc czerpać wiedzę i doświadczenia z procesu tworzenia systemów, które później testowane są np. w Dubaju przez Szefa Obrony Cywilnej.

szef obrony cywilnej Dubaju w symulatorze wozu strażackiego, materiały własne Delivr

Marek Liban przyznaje, że w jego przypadku okres szkolny wiązał się często z trudnymi doświadczeniami. System szkolny narzucał pewne ramy i wymagał od ucznia dostosowania się do nich bez dyskusji co nie wpływało pozytywnie na kreatywność ani na zaangażowanie.

„W Technikum ADE widzę wiele podobieństw do tego w jaki sposób nasza firma podchodzi do edukacji. Tworzymy symulatory, które pozwalają popełniać błędy w bezpiecznym środowisku. Pozwalają przekonać się do tego czy taka praca nam pasuje i budować pamięć mięśniową pozytywnych nawyków niezbędnych w czasie pracy. Błędy są nieuniknione w procesie uczenia się i trzeba po prostu stworzyć odpowiednie, bezpieczne środowisko by zminimalizować konsekwencje tych błędów.” dodaje Marek Liban.

Oprócz symulatorów wozu strażackiego czy dźwigów i suwnic portowych, Delivr tworzy również symulacje uczące umiejętności miękkich. W 2017 roku dla banku Santander powstało pierwsze na świecie szkolenie umiejętności miękkich dla sektora bankowego z użyciem VR. W kolejnych latach firma Delivr stworzyła jeszcze kilka innych szkoleń pomagających pracownikom wykonywać codzienną pracą zgodnie z zasadami wytyczonymi przez dział jakości Banku.

Chcesz dołączyć do Technikum ADE?
Zobacz jak się zapisać. Rekrutacja właśnie trwa.

W trakcie praktyk uczniowie Technikum ADE pracowali nad innym ciekawym projektem. „Pracowali jako zwinny zespół. Zadaniem było przygotowanie prototypu gry w silniku Unity, przeznaczonym do tworzenia gier. Dostali od nas wytyczne, analogicznie do otrzymania tzw. Briefu od klienta zawierającego informacje o funkcjonalnościach aplikacji, którą mamy stworzyć jako firma. Uczniowie sami mieli zaplanować swoje prace. Oczywiście było to dodatkowe zajęcie dla mnie, jednak możliwość pracy z młodzieżą ciekawą świata biznesowego i komercyjnych wyzwań również jest bardzo wartościowa” – mówi Janusz, Project Manager, który miał ich pod opieką.

taka praca 🙂
materiały Delivr

„Osiemdziesiąt procent naszej pracy to edukowanie klientów o możliwościach szybko zmieniającej się technologii. Oprócz zwykłej chęci dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, którą odczuwamy jako naturalną potrzebę, organizowanie praktyk dla uczniów technikum ma w sobie ukryty potencjał. W wielu przypadkach są to już bardzo dojrzałe osoby z ogromnymi możliwościami. A już za chwilę wejdą na rynek pracy. Mamy nadzieję, że dołączą do nas. Dlatego nadal chcemy gościć praktykantów z Technikum ADE” konstatuje Marek Liban.