FAQ

Jakie są profile w ADE?

W Liceum ADE to Ty tworzysz swój profil – sam decydujesz, jakie przedmioty rozszerzone wybierasz. Na zajęciach z przedmiotów rozszerzonych spotykasz się z innymi uczniami o podobnych zainteresowaniach i pod okiem nauczyciela wspólnie przygotowujecie się do matury.

Co to są levele?

Są to zajęcia, podczas których pracujesz nad podstawowymi umiejętnościami z obowiązkowych przedmiotów maturalnych: matematyki i języka polskiego. Najpierw weźmiesz udział w diagnozie levelowej, która odsłoni Twoje mocne strony oraz wskaże trudności, nad którymi będziesz pracować.

Na czym polega praca projektowa?

Uczniowie Akademii spotykają się we wrześniu i rozmawiają o swoich pasjach. Ich zadaniem jest znalezienie grupy osób o podobnych zainteresowaniach i wspólne opracowanie pomysłu na roczny projekt. W kolejnych miesiącach przygotowują plan działania i zależnie od wyznaczonego celu zdobywają materiały, tworzą makiety, prezentacje i animacje, kręcą filmy, piszą gry komputerowe, organizują akcje wolontariackie i wiele, wiele innych. Nad ich działaniami czuwa opiekun projektu.

Jak będzie wyglądał mój indywidualny plan zajęć?

Na Twój plan zajęć składają się przedmioty podstawowe i rozszerzone, a także zajęcia z mentorem, levele i czas przeznaczony na realizowanie projektu. Niektóre zajęcia odbywają się na różnych poziomach zaawansowania.

Co to jest Classroom?

To platforma internetowa, dzięki której możesz między innymi: kontaktować się z nauczycielami, sprawdzać, co działo się na zajęciach i jak przygotować się do następnych spotkań. Za jej pośrednictwem możesz również oddać swoje prace nauczycielowi do sprawdzenia. Dzięki Classroomowi nie musisz pożyczać zeszytów od kolegów, jeśli nie było Cię na zajęciach. Jesteś na bieżąco z tym, co dzieje się w Akademii.

Jakich języków obcych mogę się uczyć?

Obowiązkowy dla wszystkich jest język angielski. Poza tym możesz wybrać język rosyjski lub język francuski. Trafiasz do kilkuosobowych grup językowych po diagnozie zaawansowania. Możemy też sklasyfikować Cię z innego języka, jeśli znasz go spoza szkoły.

Na czym polega współpraca z mentorem?

Mentor pomaga Ci zapoznać się ze sposobem pracy Akademii oraz narzędziami wykorzystywanymi na zajęciach. Wspiera Cię w planowaniu nauki i podczas rozmów trymestralnych, podsumowujących Twoją pracę. Wspólnie z nim możesz doskonalić techniki uczenia się czy zastanawiać się nad wyborem dalszej drogi – po zakończeniu Liceum. Mentor daje wsparcie w poszukiwaniu pasji, radzeniu sobie z napotkanymi trudnościami, jest kimś, do kogo zawsze możesz się zwrócić. Jednocześnie jest osobą pierwszego kontaktu dla Twoich rodziców i nauczycieli.

Jak nauczyciele oceniają moją pracę?

Cały rok pracujesz bez stopni. We wrześniu nauczyciele pomagają Ci wyznaczyć cele nauki na nadchodzący rok. Wszystko zgodnie z podstawą programową i Twoimi zainteresowaniami. W trakcie kolejnych miesięcy pracy dostajesz konkretne informacje: jakie umiejętności udało Ci się zdobyć, a jakie musisz jeszcze opanować. Uczestniczysz w procesie planowania i analizowania postępów swojej nauki. Wszystko działa bez porównywania się z innymi i martwienia o opinię grupy. Efekty nauki podsumowujesz na indywidualnych spotkaniach. Dopiero na koniec roku szkolnego opis Twoich postępów jest przekładany na oceny końcowe, aby Twoje świadectwo ukończenia klasy wyglądało tradycyjnie.

Czy można dołączyć do Akademii w trakcie roku szkolnego?

Tak, zapraszamy. Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdują się tutaj: JAK DOŁĄCZYĆ?